Ginni Bomuldsgarn (1 kg)

Produktinformation:

Materiale

95% bomuld 5% polyamid

Løbelængde pr. 50 gram

ca. 300 m

Form

Cones á ca. 1 kg

Pris ved 50 gram

20 kr.

Strik

Pinde 2 mm eller flere tråde sammen

400,00 kr.

(20 kr. / 50 g)

Produktinformation:

Materiale

95% bomuld 5% polyamid

Løbelængde per 50 gram

ca. 300 m

Form

Cones á ca. 1 kg

Pris ved 50 gram

20 kr.

Strik

Pinde 2 mm eller flere tråde sammen

Ressourcer, der ikke er gået til spilde:

ca. 2.617 l vand
ca. 12 kg CO2
ca. 8 KwH

Dette garn er et overskudsprodukt fra tekstilproduktionen i EU. Vær med til at mindske garnspild ved at forvandle det til noget nyt og smukt.

GINNI BOMULDSGARN

Ginni er et bomuldsgarn, som vil være fantastisk til sommerstrik af bluser, t-shirts, toppe, kjoler og hvad du ellers ønsker til sommergarderoben. Du kan strikke en enkelt tråd på pind 2-3 mm. Det fungerer også godt at tage flere tråde sammen og komme på lidt tykkere pinde.

Bomuldsgarn til vævning og maskinstrik

Ginni er også et godt bomuldsgarn til strikkemaskine og vævning. Da det leveres på cones er det nemt at arbejde med. Bomuldsfibrene er suppleret af en lille smule polyamid, som er med til at give slidstyrke. Garnet er spundet af mange tynde tråde.

Dette garn er et mikroparti af overskudsgarn fra Italien. Vi har kun ganske få eksemplarer på lager, så vær hurtig, hvis Ginni Bomuldsgarn skal på dine pinde 🙂

LIGNENDE PRODUKTER

Scroll to Top