TYND ALPAKA BOUCLÈ
Toplækker alpaka bouclé med fine løkker. Farven er melange; meleret med hvid og brun, som giver et smukt og naturligt udtryk. Du får her et super kvalitetsgarn med 80% alpaka. Blødt og skønt til luftige efterårsbluser eller som følgetråd, eksempelvis til huer, halstørklæder og cowls.
Hvad er bouclégarn
Bouclégarn er garn spundet med små løkker som tydeligt ses på det færdige garn. Når du strikker med bouclé slører det maskebilledet en smule, således at de strikkede masker ikke ses så tydeligt som i almindeligt glat garn. Strik med alpaka bouclé vil derfor fremstå med en dejlig sammenhængende finish. Løkkerne giver både fylde og et vamset udtryk, samtidig med at det færdige strik bibeholder en lethed.
Strikkefasthed
Her er tale om et ganske lille parti med kun få cones, men vi kunne ikke dy os for at lave en lille strikkeprøve alligevel. På pind 3,5 mm får vi 20 masker pr. 10 cm.
Garnalternativ til Blouse no. 1 light
Vi drømmer om at anvende alpaka bouclé til den nye Blouse No. 1 light fra My Favorite Things Knitwear. Tager du et par tråde sammen og prøver dig frem med pindestørrelserne, vil du ganske sikkert kunne ramme opskriftens strikkefasthed.
Tilbehør til strik
Er du på udkig efter en luksuriøs strikkestund, så skal du ikke snyde dig selv for oplevelsen af Lantern Moon strikkepinde, som er fremstillet i ibenholt og guld. Med rotationsled bliver det nemmere at strikke, da wiren ikke snor sig. Træk benene op i sofaen og nyd at forvandle alpaka bouclé til lun og smørblød efterårsstrik.
Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.