ULDGARN MED FARVERIGE NISTER
Et lækkert og sjovt uldgarn med masser af farverige nister. Det er blødt og dejligt med et rustikt udseende og masser af tekstur. Vi har fået det i 2 skønne nuancer, som vi kalder multicolour og camouflage.
Garnet er sammensat af uld, nylon og akryl. Det hele er spundet sammen til et blødt effektgarn med masser af struktur.
Garnet vil være flot til en sweater eller cardigan – eller noget helt andet?
Ifølge banderolen kan garnet strikkes på pinde 4,5-5 mm, men prøv dig frem så du selv finder ud af, hvilken tykkelse pinde, der passer bedst i forhold til strikkefastheden.
Garnet kan naturligvis også bruges til at hækle med.
Mangler du strikkepinde eller hæklenåle, så prøv evt. at tjekke Garnspecialistens udvalg her.
Der er ca. 80 m i et nøgle på 50 gram, og vi sælger dem til kun 20 kr. pr. nøgle.
Garnet er et restparti, som er opstået på grund af overskudsproduktion i tekstilindustrien, og du kan derfor være med til dels at mindske garnspild og dels at spare på verdens ressourcer. Der bruges nemlig mindre vand og strøm og udledes mindre CO2, når der bliver anvendt garn, som ellers ville være blevet smidt ud. Garnspecialisten opkøber disse restpartier.
Vaskeanvisning
Det er angivet på banderolen, at garnet bør vaskes i hånden.
Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.