3- FARVET ULDGARN MED AKRYL
Et flot og sjovt uldgarn med sammensat af 3 tråde i forskellige farver og med forskellige strukturer. Det giver garnet et rustikt udseende og masser af tekstur. Garnet er sammensat af uld, nylon og akryl.
Garnet vil være flot til en sweater eller cardigan – eller måske noget helt andet – kun fantasien sætter grænser.
Ifølge banderolen kan garnet strikkes på pinde 3½ – 4 mm, men det vil efter vores vurdering give et meget fast udtryk, så vi vil foreslå, at du i stedet bruger pinde 5 – 5½ mm, men prøv dig frem så du selv finder ud af, hvilken tykkelse pinde, der passer bedst i forhold til strikkefastheden.
3-farvet uldgarn med akryl kan naturligvis også bruges til at hækle med.
Mangler du strikkepinde eller hæklenåle, så prøv evt. at tjekke Garnspecialistens store udvalg.
Der er ca. 60 m i et nøgle på 50 gram, og vi sælger dem til kun 15 kr. pr. nøgle.
Garnet er et lille restparti, som er opstået på grund af overskudsproduktion i tekstilindustrien, og du kan derfor være med til dels at mindske garnspild og dels at spare på verdens ressourcer. Der bruges nemlig mindre vand og strøm og udledes mindre CO2, når der bliver anvendt garn, som ellers ville være blevet smidt ud. Garnspecialisten opkøber disse restpartier.
Vaskeanvisning
Det er angivet på banderolen, at 3-farvet uldgarn med akryl bør vaskes i hånden.
Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.